Szkoła Podstawowa nr 83 w Gdańsku jest publiczną szkołą podstawową. Siedzibą szkoły jest budynek przy ul. Stokłosy 1.
Szkołę prowadzi Gmina Miasto Gdańsk z siedzibą w Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80 – 803 Gdańsk
Organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą jest Pomorski Kurator Oświatyw Gdańsku.

Czas trwania nauki w szkole wynosi 8 lat.Szkoła prowadzi oddziały przedszkolne.Świadectwo ukończenia szkoły potwierdza uzyskanie wykształcenia podstawowego i uprawnia do ubiegania się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Szkoła jest jednostką budżetową.Zasady gospodarki finansowej szkoły określają odrębne przepisy.

Szkoła zapewnia uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb, możliwości i zainteresowań. Kształci ludzi tolerancyjnych, szanujących ojczyznę i dziedzictwo kulturowe, posiadających poczucie własnej wartości,
dbających o zdrowie, kondycję fizyczną, troszczących się o środowisko przyrodnicze oraz otwartych na kulturę Europy i świata.

Szkoła Podstawowa nr 83 w Gdańsku kształci uczniów odpowiedzialnych, kreatywnych, posiadających wiedzę i umiejętności potrzebne do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie, troszczących się o własne zdrowie, a także o środowisko przyrodnicze
w którym żyją. Wspiera proces wychowania, dążąc do wykształcenia w uczniach świadomości, tego że przynależą do społeczności ludzkiej. Uczy poszanowania kultury i tradycji narodu polskiego oraz otwartości na kulturę innych państw.